USD: 4,73
EURO: 5,53
GBP: 6,32

Cumhurbaşkanı Gül’den Bosna’ya destek

Cumhurbaşkanı Gül’den Bosna’ya destek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ”Türkiye daima Bosna Hersek’e destek vermiştir ve vermeye de devam edecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül ile resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç, baş başa görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, İzzetbegoviç’i Ankara’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, İzzetbegoviç’in Mart ayında Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanlığını devralmasından sonra Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin köklü bir tarihi geçmişe ve beşeri bağlara dayandığını belirten Gül, ”Çok güçlü ve özeldir, Türkiye daima Bosna Hersek’e destek vermiştir ve vermeye de devam edecektir” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkilerin mükemmel düzeyde seyrettiğini, ilişkileri özellikle ekonomik alanda daha ileri götürmek üzere neler yapılabileceğinin konuşulduğunu anlatan Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 400 milyon, Bosna Hersek’teki Türk yatırımlarının ise 145 milyon dolar olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

”Tabiatıyla iki ülkenin sunduğu fırsatlar ve mevcut potansiyeli düşündüğümüzde bu rakamların tatmin edici olmaktan ne kadar uzak olduğunu görüyoruz. Diğer yandan Ziraat Bankası, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu Ajansı, belediyelerimiz ve diğer bir çok kurumumuz ise kültürel mirasın restorasyonu, yerlerinden edilmiş kişilerin geri dönüşlerinin desteklenmesi, ekonomik kalkınma projeleri gibi Bosna Hersek için hayati önemde çalışmalar yapmaktadırlar. Bunları ve daha fazlasını yapmak için elimizden gelen gayretleri de sarf etmeye devam edeceğiz.”